دانایان در بخش واقعی اقتصاد

فعالیت‌های گروه مالی دانایان محدود به ارائه‌ی خدمات گسترده در حوزه مالی و سرمایه‌گذاری نبوده است. نقش‌آفرینی در بخش واقعی اقتصاد و خلق ارزش همواره بخشی از دغدغه‌ی‌گروه مالی دانایان بوده است. دانایان سال‌هاست از طریق شرکت سرمایه‌گذاری دانایان در صنعت پتروشیمی و ساختمان فعالیت داشته و بخشی از منابع خود را به سرمایه‌‌گذاری در آن صنایع اختصاص داده است. به طور خاص، دانایان مالک سهام مدیریتی در دو شرکت صنایع پتروشیمی زنجان و اردیبهشت است و پروژه‌های ساختمانی خود را از طریق شرکت مدیریت سرمایه و ساخت نیک‌رای و شرکت ساخت (سرمایه‌، آب، خاک و توسعه) مدیریت می‌کند.

شرکت صنایع پتروشیمی زنجان

تاسیس شرکت صنایع پتروشیمی زنجان (سهامی عام) از جمله مصوبات نخستین سفر استانی دولت نهم به استان زنجان در سال 1385 برای تولید اوره آمونیاک بود. هیئت مؤسس این شرکت همان سال براساس این مصوبه با ترکیب شرکت ملی صنایع پتروشیمی و تعدادی از شرکت‌های معتبر استان زنجان از آغاز به شکل سهامی عام تشکیل شد. گروه مالی دانایان سال‌ها بعد از تشکیل و در هنگامی که این پروژه‌ عملاً متوقف بود، سهام مدیریتی آن را در بورس خریداری کرد و در طول زمان مشکلات متعدد شرکت را حل‌وفصل کرده و اکنون این طرح بزرگ اوره آمونیاک پیشرفت بیش از 50 درصد دارد.

شرکت مدیریت سرمایه و ساخت نیک‌رای

WhatsApp Image 2022-02-07 at 12.32.47 (1)

نیک‌رای شرکتی سرمایه‌گذار، توسعه‌دهنده و فعال در پیمانکاری عمومی در صنعت ساختمان است که در سال 1391 تأسیس شده است. شرکت مدیریت سرمایه و ساخت نیک‌رای (سهامی خاص) تلاش می‌کند تا با بهره‌گیری از نیروهای خلاق و متخصص خود در جهت مدیریت سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت ساختمان و بهبود کیفیت ساخت در تراز منطقه‌ای گامی مؤثر بردارد. نیک‌رای طی سال‌های اخیر با شناخت و درک عمیق از خواسته‌ها و نیازهای کشور، به حوزه‌های زیرساختی استارت آپی و دانش‌‌بنیان هم وارد شده و مراکز مهمی را در این زمینه با راهبری و مشارکت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه صنعتی شریف احداث و به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار نموده است.این همکاری در سایر بخش‌ها، دستگاه‌ها و دانشگاه‌های مرتبط ادامه دارد. تمرکز ساخت‌وساز این شرکت در شهر تهران است و عمدتاً روی پروژه‌های مسکونی فعالیت می‌کند.
اکنون مدیریت صندوق املاک و مستغلات دانیک با همکاری این شرکت انجام می‌شود.

شرکت‌های غیرمالی دانایان